התחברות
  שכחתי סיסמא
   בקשת אישור מחדש
    הרשמה
    זכר נקבה
     שליחת שאלה לחבר
      הוספת שיעור
       הודעות מהרב
       צור קשר !

        טור אישי פרשת צו

        חשבתם על זה פעם? למה כל שנה בפסח , במקום ליהנות מחג החירות , אנחנו עייפים, נאנחים ומתוסכלים? ואם הגברים מתוסכלים, נסו לדמיין איך מרגישות הנשים אחרי כל הניקיונות. להרבה נשים כבר לא נשארו כוחות לאכול ולשתות בהסיבה. דווקא בלילה הזה הלילה היחיד שבו נשים ספרדיות חייבות לומר הלל בברכה.
        ...

        התשובה כל כך יפה וכל כך משכנעת. רק מי שעובד קשה יודע באמת להעריך את התוצאות. רק הנשים שמתאמצות ומתייגעות יודעות להעריך את התוצאות , הן אלה שראויות לברכה המרובה של הלילה הזה. ומה עם הגברים? נתעוררה לי קושיה עצומה בנושא אבל ברוך ה' מצאתי לה פתרון הולם. הלילה הזה הוא הרי הלילה בו ברך יצחק את יעקב אבינו בברכה: "ויתן לך הא-לוהים מטל השמים ומשמני הארץ".

        ...

        ואני שואל והרי יעקב לא עבד קשה, אמא שלו עבדה קשה, הוא רק הגיש לאבא את המאכלים. מי שעבד קשה זה עשו, אך כיון שכבר ניתנה הברכה ליעקב ולא רצה יצחק להשאיר את עשו בלא כלום, הבטיח לו  שכל זמן שיעקב ילמד תורה ויעשה רצון ה' , הברכה תהיה שייכת לו. כי אין דבר גדול יותר מהתורה. וברגע שיעקב יעזוב את התורה או יתרשל עשו יזכה בה. באותה מידה ולהבדיל אלף אלפי הבדלות מלהשוות את בנות ישראל הכשרות לעשו הרשע, אפשר ללמוד מוסר נפלא. כל עניין העמל הוא סוג של קללה "בזעת אפך.." וברגע שאדם מוסר נפש על לימוד התורה וקיום המצוות , זוכה להינצל מהקללה. אולם, גבר שלא מנצל את הזמן בקדושה , חייב לעזור לאשתו בזמנו הפנוי כמה שיותר, אחרת הוא מפסיד את כל ההארה של הלילה. והיא זוכה בכל השפע לבד. (אין בדבריי אלה לפטור אף גבר מעמל הניקיונות חח)

        ...

        מה התפקיד של הגבר בהכנות לפסח? על הגברים מוטלת חובה גדולה לא פחות והיא לנקות את החמץ שבלב , לעבוד על מידת הכעס , שהיא מידה מגונה שכל מי שלוקה בה מאבד טובה הרבה , וחייו אינם חיים , עד שאפילו בני ביתו שונאים אותו. וכדי להצליח לעשות זאת על הגבר לעמול רבות בתורה וזה סוד הפסח – לדאוג שהפה תמיד יהיה "סח" , בדברי תורה , בלימוד הלכות הסדר והסימנים, הלכות בדיקת ושריפת החמץ , הלכות כשרות המאכלים ובפרט החסה (מי שלא קונה חסה בגידול מיוחד ומכשיר אותה כראוי ודאי אוכל תולעים , החסה מאוד נגועה) הלכות ההסבה , הכנת שיעורי המצה, הלכות חול המועד, הכנת דברי תורה ודאגה לליל סדר חוויתי שלא יישכח (הפעלות, הצגות ועוד). ושלא תחשבו לרגע שמדובר במשימה קלה.

        ...

        עוד כתב בנו של אחד מגדולי הראשונים, כי קבלה בידו, שכל מי שטורח לכבוד יום טוב של פסח והוא עייף ויגע מהטורח, אזי בעסק זה הוא הורג את כל המזיקים הנקראים נגעי בני אדם (קב היקר – פרק צ') דהיינו: על ידי מסירות הנפש שאדם עושה בקדושה לכבוד שבת ולכבוד החגים, זוכה שאם נגזר עליו לקבל ייסורים אחרים מתמתק מעליו הדין וניצל מהייסורים. וגם האר"י הבטיח שמי שנזהר בחמץ בכלשהו נשמר כל השנה.
        ...

        רק מי שעובד קשה בשביל כסף יודע להעריך את הכסף. כמו המעשה הידוע באותו ילד שביקש מאבא שלו מאה שקל והאב התעקש שהילד יצא לעבוד , הילד התעצל ניגש לאמא וביקש מאה שקל , אמא הביאה לו את הכסף , כשהאב הגיע הוא אמר לילד נו.. עבדת? כן ענה הילד והגיש לאביו את המאה שקלים כהוכחה, האב לקח את הכסף ומיד קרע אותו לחתיכות הילד היה המום. האב אמר לו אתה משקר , לא עבור הכסף הזה. הילד חזר לאמו לטקס עצה , אמרה לו האם , בטח שהוא לא מאמין לך כי הוא רואה אותך כל היום מתבטל בבית , אם לפחות תלך לחברים שלך או תצא מהבית הוא יחשוב שאתה עובד , הסכים הילד לעצת האם והלך לחבר , כשחזר נתנה לו אמו מאה שקלים , כשהגיע אביו שוב שאל אותו , נו.. עבדת? כן ענה הילד ונאנח, והגיש את הכסף לאביו כהוכחה , לקח האב את הכסף וקרע אותו , שוב הגיב הבן בתדהמה. בפעם השלישית החליט הבן לצאת באמת לעבוד , כשחזר הבחין בו האב ושאל , נו.. עבדת? כן ענה הבן בבטחון ! וחשש להגיש לאביו את הכסף , תן את הכסף אמר האב , לא אמר הבן , האב חטף את השטר מידיו של הילד ואיים לקרוע אותו , הבן החל זועק ומתייפח , לאאאאאא אז הבין האב שהוא באמת התאמץ !!!
        ...

        זה בדיוק ההבדל בין אדם שעוזר בבית לכבוד חג הפסח וראוי לגאולה פרטית , לבין עצלן שלא עושה כלום כל החג ומחפש סגולות לעצלנים. מי שמקיים את מצוות הלילה הזה כראוי , גם אם נגזרה עליו גזירה רעה עשוי מזלו להתהפך  לטובה. כי האור שמתגלה בליל פסח הוא אור שאין לו סוף ותכלית (בעל ספר מאור פנים) ודעו כי המצווה החשובה ביותר בחג זה היא הצדקה לעניים (קמחא דפסחא)
        ...

        ובכלל כל חודש ניסן הוא חודש מיוחד שראוי לנצל בו כל רגע ורגע , להשתדל לא לפספס תפילות במניין , להשתדל להרבות בצדקה שע"י כך מושכים רחמים לכל השנה. להרבות בו בלימוד תורה כי לימוד התורה מסוגל לכפר לאדם על כל חטאיו. כל שעה בחודש ניסן היא כנגד יום שלם (בעל האבני נזר) וכל יום בחודש זה הוא כנגד חודש שלם ובפרט שנים עשר הימים הראשונים של החודש (בני יששכר)
        ...
        ובכלל ראוי לכל אדם לדעת שהקב"ה מנהיג את עולמו בצורה של מידה כנגד מידה,
        מי שטורח ועמל כדי לעשות רצון ה' , גם ה' יתברך דואג שיעשה רצונו ולהיפך. המצרים נענשו בדם כי היו מעכבים את בנות ישראל מלטבול ולהיטהר מדמם. לקו בצפרדע שהייתה מתרבה כשהיו מכים אותה כדי ללמדם שככל שיענו את ישראל כך יתרבו. לקו בכינה כי היו מכריכים את ישראל לנקות אפילו את גרגירי האבק שברחוב. וכן על זו הדרך , כל מכה ומכה הייתה מדודה ומדוייקת מידה כנגד מידה על מה שעשו לישראל. המצרים השליכו את בני ישראל למים , וסופם שלקו במים וטובעו בים סוף. כן יאבדו כל אוייבך ה'.
        ...

        אסיים במעשה עם מוסר נפלא. פעם כשהלך בעל השומר אמונים עם אחד מחסידיו, ראה גוי זקן שעובד קשה ביום קר מאוד ולידו עבר נער צעיר ששאל אותו , "לא קר לך?" הזקן השיב: "מי שעובד קשה לא מרגיש את הקור" , מכאן למד בעל השומר אמונים מוסר עצום. מי שעובד קשה בפסח , ניצל מההתקררות הרוחנית של היצר הרע בימי הקיץ הקשים. יהי רצון שנזכה כולנו להיות עסוקים תמיד ולא ישאר לנו זמן לבזבז על חטאים מיותרים.
        ...

        חדשות אורלנוער
        • שיעורים קרובים
         יום ראשון - מדרשה (מנשה קפרא 7) בין השעות 20:30-22:00. ביום שלישי - שיעור מרכזי (דרך יבנה 32) בין השעות 20:45 ל-22:30. ביום חמישי - מדרשה. ביום חמישי - בוגרים.
        מדרשת אור לנוער
        • שיעור טהרה לנשים
         מדי יום שני הרבנית מיטל נגר מעבירה שיעור מרתק לנשים נשואות בלבד , סדנת זוגיות וטהרה. להצטרפות השאירו פרטים בצור קשר שבאתר ונציגה תחזור אליכם.
        • מדרשת אורלנוער
         המדרשה פועלת בימים ראשון וחמישי בין השעות 20:30 ל-22:00 בערב ברחוב מנשה קפרא 7, לבנות בלבד.
        • השיעור המרכזי בעיר
         השיעור המרכזי מתקיים בעיר רחובות , ברחוב דרך יבנה 32, כל יום שלישי השיעור מיועד לבנים ובנות בהפרדה. השיעור מתקיים בין השעות 20:30 ל-22:30
        • הדרכת כלות
         עומדת להתחתן? מעוניין בהדרכה? צרי קשר דרך הצור קשר שבאתר ותתואם לך פגישה עם אשת הרב.

        מדור פרסומי

         • המרכז להסרת קעקועים
         • עיצובים

        זמני היום

        סקר

        לקראת האפליקציה רצינו לדעת באיזה מכשיר אתם משתמשים?

        במכשיר תומך אנדרואיד?
        75.29%
        באייפון?
        24.71%

        סה"כ משתתפים בסקר : 2040 אנשים