התחברות
  שכחתי סיסמא
   בקשת אישור מחדש
    הרשמה
    זכר נקבה
     שליחת שאלה לחבר
      הוספת שיעור
       הודעות מהרב
       צור קשר !

        חסרת בטחון - אין לי אף אחד לספר לו בבקשה תעזרו לי

        מספר סידורי: 125472
        שאלה:
        לרב רביד שלום!!רציתי קודם כל תודה על כל התמיכה וההרצאות הכל כך יפות וממכרות ממש תודה!! הרב אני בת 14 ובזמן האחרון שמתי לב שלאחרונה אני ממש חסרת בטחון. הבטחון העצמי שלי כל כך ירוד עד שאני מונעת מעצמי לעשות דברים כי אני מפחדת להיכשל הרב אין לי אף אחד לספר לו את זה רק להשם יתברך כמה שאני מתפללת , לובשת לבוש צנוע הולכת עם גרבים וכו׳ מחזקת את חברותיי אני עדיין לא מצליחה לקבל בטחון עצמי, אני לא יודעת מה לעשות? אולי יש לך איזה שהוא התחזקות שאני אוכל לעשות שזה יעבור לי(הרב סליחה על המיכתב הארוך ראיתי עוד כמה שאלות שדומות לשאלתי אבל הם לא סיפקו אותי)הרב בבקשה תענה ליי?????


        תשובה:

        אחותי היקרה , צר לי מאוד לשמוע שכך את מרגישה , אני מאוד מקווה שאוכל לעזור לך ובע"ה אחרי שתקראי את הדברים שאכתוב לך , אולי בע"ה תדעי כיצד לזכות ביציבות נפשית , משפחתית , רוחנית וחברתית ואולי כך בע"ה תזכי להבין שבטחון עצמי הוא בעצם פועל יוצא של תפיסת מציאות נכונה ושבירת המסוכמות החברתיות השגויות, אם תצליחי לשנות את הקיבעון החברתי השגוי המקובל כיום ותשמעי לעצה שאתן לך אין לי ספק שלא רק שלא יהיה לך דימוי עצמי נמוך , להיפך , את תביני שאת מיוחדת מאוד.

        דימוי עצמי בנוי ממספר גורמים
        מצב בריאותי  - ליקויים בריאותיים פוגעים בבטחון העצמי
        מצב נפשי - חוסר יציבות נפשית פוגעת בבטחון העצמי
        מצב משפחתי - חוסר יציבות במשפחה יגררו חוסר יציבות וחוסר בטחון
        מצב רוחני - חוסר יציבות רוחנית תגרום לאדם להיראות "הזוי או משוגע"
        מצב חברתי - בידוד חברתי יגרור פגיעה קשה בבטחון העצמי

        כשיש פער גדול מדי בין הציפיות שלך לבין ההישגים שלך בשטח והדבר מלווה בתגובות שליליות של החברים ובני המשפחה , זה עלול לגרור התרסקות רגשית שעשויה לבוא לידי ביטוי בהתנהגות ועם הזמן השינויים ההתנהגותיים יגררו קריסת מערכות ודיכאון.

        כשהפער בין הרצוי למצוי קטן , הדבר מעיד על אדם שעומד במטרות שלו ומצליח להציב לעצמו יעדים ולעמוד בהם , זה בד"כ קורה כשהיעדים שמוצבים הם יעדים ברי ביצוע.

        אתן לך כמה דוגמאות ואני מקווה שהם יועילו לך לעשות סדר בבלאגן.

        מבחינה בריאותית - אם נערה מציבה לעצמה יעד לשמור על משקל.
        חריגה (השמנת יתר) עלולה לגרור חוסר בטחון והתרסקות נפשית.
        חריגה (אנורקסיה) עלולה לגרור חולי שיגרום לריחוק חברתי והבעת רחמים.

        מבחינה רוחנית - אם נערה מציבה לעצמה יעד לשמור על יציבות רוחנית.
        חריגה (התחזקות קיצונית מהירה) עלולה ליצור ריחוק חברתי ובידוד
        חריגה (נפילה רוחנית חסרת מעצורים) עלולה לגרור מצב נפשי ירוד ולחוסר תפקוד.

        מבחינה נפשית - אדם שגדל במשפחה יציבה בריאה ומגובשת
        חריגה (פיתוח תלות בהורים ו\או באחים) עשויה לגרום לילד לאבד את העצמאות
        חריגה (ניתוק מוחלק מההורים והאחים) עשוי לגרור ריחוק פנימי שיגרור ריחוק חיצוני

        אבל מעבר לכל זה לצערנו הרב בעידן המודרני הגורמים המרכזיים שמשפיעים באופן ישיר על הדימוי העצמי של האדם , היא רמת המקובלות החברתית שלו והסטייה שלו.

        יש מי שיאמר שאני מגזים ואולי לא , אבל למרות שהדברים יוצגו בצורה קצת מוגזמת אכתוב אותם כאן כהכנה לקיץ המטורף שעומד לעבור עלינו ואולי זה יעזור לכמה בני נוער להבין איפה הם חיים. את הדברים אני כותב כתוצאה מפניות אישיות של בני נוער וממכתבים רבים שקיבלתי במהלך השנים האחרונות מבני נוער.

        מה גורם לבני נוער להרגיש מקובלים בחברה?
        לצערנו הרב בעולם השקר כדי לזכות לדימוי עצמי גבוה צריך , להתלבש בחוסר צניעות , לצאת עם גברים , לקחת סיכונים , להתחצף , להבריז מהשיעור , להתנהג בחוסר אחריות , לשתות אלכוהול , להצטלם בחוסר צניעות , לפתות כמה שיותר חברים בפייסבוק , לצאת לטיולי שטח , להזמין חבר לישון , לעשות עגילים וחורים בגוף , לשקר על ההורים , לעשות מסיבת פיג'מות , לראות סרטים לא צנועים ולבוא בלבוש פרובוקטיבי לנשף של בית הספר , להיחשף במצלמות האינטרנט מבלי להזדהות , להסתובב בקניון עם מכנס שנראה כמו תחתון , לעשות קעקוע בגב או ברגל או בכל מקום אינטימי אחר ר"ל.  בקיצור מי שלא עושה את זה , לא מקובלת בחברה !

        אז.. תרשי לי לברך אותך ולומר לך "אשריך שזכית להיות חסרת בטחון" , אשריך שלא הפכת להיות סמרטוט חברתי שאיבד צלם אנוש. אשריך שזכית להיות אדם ולא להיות ערומה כבעל חיים ולהסתובב בפריצות ולהכשיל את נערי ישראל. אשריך שלא הפכת להיות "כלי חד פעמי" של איזה מאצ'ו מבית הספר. אשריך שזכית להיות אנושית וביישנית ואם זה אומר שלא תהיה מקובלת בחברה , אני שמח לשמוע שאינך מקובלת בחברה , להיפך ! אם היית מקובלת בחברה , אז ללא ספק היה ברור לי שסביר מאוד להניח שעשית חלק מהדברים המזעזעים שהזכרתי בתחילת התגובה.

        לא ממש פירטת בשאלה ממה את חושבת שנובע חוסר הבטחון שלך ולכן הצגתי מגוון רחב של אפשרויות שיסייעו לך אולי להבין מה גורם לך להרגיש כך, אבל אם זה קשור למוסכמות החברתיות השליליות שהצגתי בסוף הדברים , אז תרשי לי לברך אותך ולומר לך שאת צדיקה , שאת מיוחדת ושאין לך במה להתבייש , חוץ מזה שווה לסבול קצת מחוסר מקובלות חברתית בתקופת הנערות המאוחרת בגיל הטיפש-עשרה ולקצור את הפירות בזוגיות הבריאה שתהיה לך כשתזכי לבעל נאמן ומקסים, שיבחר בך בזכות הנאמנות שלך לעקרונות , בזכות היציבות שלך למרות פיתויי החברה , נערה שמסוגלת לשמור על צניעותה וצביונה הרוחני למרות הפיתויים , מסוגלת לשמור על עקרונותיה גם אחרי החתונה.

        טיפ לחיים.
        אתן לך טיפ לחיים , השאיפה של כל נערה מתבגרת היא להכיר גבר מקסים , כדי לזכות בגבר אמיתי , הוא צריך להיות קצת יותר רציני וקצת פחות מקועקע , קצת יותר נאמן וקצת פחות פלרטטן , וברור לכולנו שמה שאנחנו זה בערך מה שנקבל.

        עכשיו אני רוצה שתבחני את הדברים בצורה הגיונית.
        כל החברות הילדותיות שלך יתבגרו רק בגיל מאוחר ועד אז יש כמה אפשרויות.
        או שהן תתחתנה עם גברים מבולבלים כמותן ורק אחרי החתונה הן יבינו את הטעות, או שהן פשוט ימשיכו להתנהג בילדותיות עד גיל 28 וימשיכו לצאת למועדונים ולרקוד בחיפוש אין סופי אחר משמעות ורצינות ויתחתנו רק בגיל 29 , 30.

        לעומת זאת החברות הצנועות ששומרות על העקרונות שלהן , אולי יהיו פחות מקובלות מבחינה חברתית , אבל הרבה יותר איכותיות והרבה יותר רציניות מרוב הבנות בכיתה לכן אין לך ממה להתבייש ואין לך מה להרגיש נחותה , את מקסימה , את מיוחדת ואין לי צל של ספק שכל אותן בנות שעשו כל שטות אפשרית בתיכון , רק יקנאו בזוגיות שתהיה לך ובבית שתזכי להקים.

        מה הטיפ הטוב ביותר לזכות לדימוי עצמי גבוה?
        לדעתי הטיפ הטוב ביותר הוא לחיות במקום שבו התנהגות אמיתית וצנועה לא נחשבת לשבירת מוסכמה חברתית , לא נחשבת לדבר מוזר , אלא מקובלת ונורמטיבית , מי שחי באיזור שבו צריך לעשות כל כך הרבה טעויות ולמשוך כל כך הרבה תשומת לב כדי להיות מקובל חברתית , לצערי הרב חי בעולם של שקר , עולם שעשוי להתגלות כמאכזב כמה שנים לאחר החתונה.

        שאלות ותשובות דומות בנושא בטחון עצמי נמוך.
        א) אני כל הזמן בדיכאון הרב אתה יכול לעזור לי?
        ב) יש לי בעיות קשות ביצירת קשרים חברתיים - חרדה חברתית
        ג) למה לחכות לגבר שיתחתן איתי ינצל אותי ויזרוק אותי בסופו של דבר
        ד) האם אתה חושב שזה נכון או לא נכון לכפות על הילד להתפלל בבוקר?

        לסיכום: את מקסימה ומיוחדת ואל תתני לאף אחד לגרום לך להרגיש אחרת , תאמיני בעצמך ותציבי לך יעדים , אל תחיי בצורה לא נכונה רק בגלל שכולם חיים כך , תחיי על פי האמת שלך ותראי שבסופו של דבר תהיי מאושרת בכל מקום שתבחרי להיות בו.  


        תגיות:
        בטחון עצמי חסרת בטחון אין לי אף אחד לספר לו מונעת מעצמי מחזקת את חברותיי הרצאות יפות ממכרות תודה על כל התמיכה
        חדשות אורלנוער
        • שובבים
         ביום שלישי הקרוב יד אדר תתקיים סעודת פורים באולמי ויגו הקהל מוזמן
        • שיעורי הרבנית
         שיעורי הרבנית מיטל מתקיימים בימי ראשון בבית הכנסת תפארת אחים. בימי שני בבית ספר אור לציון בשעה 20:30 לבנות בלבד בימי שני מתקיימים השיעורים בבית ספר אור לציון, חנייה בשפע
        • שיעורים קרובים
         בימי שלישי וחמישי בבית כנסת תפארת אחים רחוב שדרות מנחם רפאל 1 בשעה 21:00 קבלת קהל החל משעה 20:00 בתיאום מראש בווטסאפ: 0504106657 באותו יום.
        מדרשת אור לנוער
        • קבוצות הווטסאפ
         להצטרפות לקבוצות הווטסאפ שלחו הודעה למספר: 0504106657 עם השם שלכם ובקשו להצטרף
        • מעוניינים להפיץ?
         כל מי שמעוניין לעזור בהפצה של סרטונים או בעריכה של סרטונים שיצור איתנו קשר ונשלב אותו במפעל זיכוי הרבים.
        • שיחה עם הרב
         קבלת קהל בימי שלישי וחמישי בין השעות 20:00 ל-21:00
        • שיעורי הרב
         ימי שלישי - ליקוטי מוהר"ן + המורי ימי חמישי - תניא + בן איש חי

        מדור פרסומי

        זמני היום

        סקר