התחברות
  שכחתי סיסמא
   בקשת אישור מחדש
    הרשמה
    זכר נקבה
     שליחת שאלה לחבר
      הוספת שיעור
       הודעות מהרב
       צור קשר !

        רבנים חולקים על רבנים ! מותר או אסור?

        מספר סידורי: 69271
        שאלה:
        שלום רביד, שאלה ראשונה - איך זה הגיוני שרבנים חולקים על רבנים ?! אתה שומע רב אחד התיר לשמוע מוזיקה פסולה ואחד אמר אסור. ולאו דווקא במוזיקה גם בהלכות אחד חולק וסותר את השני. שאלה שניה, למה יש רבנים שמתירים הלכות ?! איך זה הגיוני שכתוב בשו"ע לעשות ככה במפורש ויש כאלו שמעגלים פינות ומתירים לעבור על הליכות שחור על גבי לבן ?!


        תשובה:
        אחותי היקרה, בדברים שבהם ההלכה היא חד משמעית אין לאף אחד ספק אם מותר או אסור , כגון: חילול שבת , אכילת דבר לא כשר , טהרת המשפחה וכיוצב' החילוקים בד"כ באים לידי ביטוי בהחמרות היתרות שיש לכל חכם וחכם כפי כל מנהג ומנהג , ונהרא ונהרא ופשטיה, לכן כל זמן שאין הלכה ברורה וחד משמעית והנושא ניתן לפירוש לכאן ולכאן סביר להניח שיהיו חילוקי דעות שנובעים מחילוקי מעמדות , לא כל אדם נמצא בדרגה הרוחנית של חבירו ,,,
         
        יש מי שמקפיד יותר ויש מי שמקפיד פחות
        יש מי שהולך לפי עיקר הדין ויש מי שנוהג חומרות
        יש חוזר בתשובה (שראוי שינהג ע"פ עיקר הדין) ויש דתי מבית
        יש הלכות לספרדים ויש הלכות לאשכנזיים (יש מנהגי עדות שעברו מדור לדור)

        יש רבנים שמוסמכים לפסוק הלכה (רבנים מלומדים שעברו הכשרה וקיבלו תעודה)
        יש רבנים שקוראים להם רבנים משום כבוד ולא מחייב שהם רבנים (רב בית ספר וכיוצב')
        לא מתייעצים עם כל אחד ולא שואלים כל אחד , כי לא כל אחד מוסמך לענות ולהורות
        אם שואלים כל אדם שיש לו זקן וכיפה שאלות הלכתיות , אין פלא שכל אחד יגיד משהו אחר , זו בד"כ בעיה של אותם אלה שלא יודעים להבדיל בין רב פוסק לרב מכובד אחר
        אני מציע שתשאלו תלמידי חכמים , בד"כ בקטע הלכתי התגובה תהיה זהה לכאן ולכאן

        בנוגע למוזיקה , היות ובנושא זה אין התייחסות הלכתית ברורה וחד משמעית , יש שנוטים להתיר ויש שנוטים לאסור , חשוב שנזכור תחילה את האיסור הפשוט והברור שעליו דבר מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א והוא שאסור בשום פנים ואופן להשתתף
        בהרקדה מעורבת , או להיות נוכח במקום שבו רוקדות נשים, כך פסקו חכמים ואין שום צד של היתר בדבר. אבל לשמוע זמרים יהודים שרים מעיקר הדין הרב התיר ומי שעושה כן ברור שהוא ברמה של עיקר הדין , כלפיו האיסור הוא רק להשתתף באירוע המעורב, מצד שני יש מי שנמצא ברמה גבוהה יותר מעיקר הדין וחפץ להחמיר על עצמו בדבר בחינת: "קדש עצמך במותר לך"  אדם כזה עשוי לטעון ששמיעת השירים היא בגדר מסייע לעוברי עבירה ויש שיחלקו ויאמרו שכלפי חוזרים בתשובה הדבר הוא בגדר של גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה והנתונים בשטח מוכיחים שהציבור לא עומד בזה, לא הציבור הדתי ולא הציבור התורני ויש הטוענים שאף לא הציבור החרדי. אז כל הכבוד לרב אמנון יצחק שליט"א שהעלה את הנושא לסדר היום הציבורי וגרם לכולם לעסוק בנושא , אך היות והרב אמנון יצחק לא מכיר את הנפשות הפועלות , הנטייה היא לאסור את הדבר מכל וכל כי יש בדבר הזה כיעור גדול וחשוב להזהיר את העם שלא ייכשלו בזה , אבל מעיקר הדין יש גדרים הלכתיים לדבר וכיום יצאה הוראה ברורה וחד משמעית שלהשתתף אסור ובעניין השמיעה יש חילוק , בדיוק כמו שבענייני הכשרות יש סוגים שונים של כשרויות , יש רבנות , יש מהדרין , יש בד"ץ גם במוזיקה.

        יש רבנות (מותר לשמוע יהודים אסור לשמוע גויים וכמובן שאסור להשתתף בהופעות)
        יש מהדרין (מותר לשמוע רק יהודים שלא מכשילים את הרבים גם אם אינם יראי ה')
        בד"ץ (מותר לשמוע רק זמרים כשרים ויראי ה' שעושים רצון ה' ושומרים תורה ומצוות)

        בנוגע לעיגולי פינות , אני חושב שאת צריכה ללמוד קצת יותר לעומק את הנושא כדי להבין שאת לא ממש מבינה. אין דבר כזה עיגולי פינות , אין רב בישראל שיעגל פינות, אם רב מסויים אוסר דבר מסויים כנראה שהוא בדק וחקר הדק היטב את הנושא ופסק ע"פ הכרעת ההלכה בדבר , ויכול בהחלט להיות שרב אשכנזי יפסוק שונה מרב ספרדי וכל מי שמסתבך בדברים הנ"ל זה רק בגלל שהוא מעולם לא יודע איך נראית ההלכה מבפנים אז נראה לו שיש כאן בלבולים וקשקושים , אבל אם הוא היה לומד קצת , אפילו ברמה הכי בסיסית , הוא היה מבין שהוא טועה טעות גדולה.

        לסיכום: חשוב שנזכור שלא כל רב הוא פוסק (אני למשל לא פוסק, אני רק נותן עצה טובה) יש רבנים שהם פוסקי הלכה , להם מותר לומר מותר או אסור , יש אחריות גדולה בדבר ואני בטוח שאף רב פוסק לא יתיר את האסור ואף רב לא יאסור את המותר , רב שאוסר הכל בד"כ לא יודע את ההלכה או שהוא סתם מחמיר וסביר להניח שאינו פוסק, כי פוסק יודע בדיוק מה מותר ומה אסור וכבר אמרו חז"ל: "כוחא דהיתרא עדיף" כשיש מקום להקל מקלים ולא מחפשים להקשות על עם ישראל , אבל כדי להבין את הנושא אני מציע שתלבשי ענווה ואם אינך בקיאה בנושא מסויים אל תמהרי לשפוט את הרבנים, תשפטי את עצמך ותמיד תחשבי שאולי את לא יודעת מספיק או שמא אינך בקיאה.

        תשובות דומות בנושא: "זמרים פסולים"  , "מה דעתך על הזמרים הפסולים?"

        תגיות:
        זמרים פסולים זמרים כשרים מותר אסור רבנים כל הרבנים רבנים.נט לא כשר מעגלים פינות שחור על גבי לבן הלכות
        חדשות אורלנוער
        • שיעורים קרובים
         יום ראשון - מדרשה (מנשה קפרא 7) בין השעות 20:30-22:00. ביום שלישי - שיעור מרכזי (דרך יבנה 32) בין השעות 20:45 ל-22:30. ביום חמישי - מדרשה. ביום חמישי - בוגרים.
        מדרשת אור לנוער
        • שיעור טהרה לנשים
         מדי יום שני הרבנית מיטל נגר מעבירה שיעור מרתק לנשים נשואות בלבד , סדנת זוגיות וטהרה. להצטרפות השאירו פרטים בצור קשר שבאתר ונציגה תחזור אליכם.
        • מדרשת אורלנוער
         המדרשה פועלת בימים ראשון וחמישי בין השעות 20:30 ל-22:00 בערב ברחוב מנשה קפרא 7, לבנות בלבד.
        • השיעור המרכזי בעיר
         השיעור המרכזי מתקיים בעיר רחובות , ברחוב דרך יבנה 32, כל יום שלישי השיעור מיועד לבנים ובנות בהפרדה. השיעור מתקיים בין השעות 20:30 ל-22:30
        • הדרכת כלות
         עומדת להתחתן? מעוניין בהדרכה? צרי קשר דרך הצור קשר שבאתר ותתואם לך פגישה עם אשת הרב.

        מדור פרסומי

         • המרכז להסרת קעקועים
         • עיצובים

        זמני היום

        סקר

        לקראת האפליקציה רצינו לדעת באיזה מכשיר אתם משתמשים?

        במכשיר תומך אנדרואיד?
        75.29%
        באייפון?
        24.71%

        סה"כ משתתפים בסקר : 2040 אנשים